انواع پیچ

انواع پیچ را بشناسیم

پیچ چیست؟

انواع پیچ دسته گسترده ­ای از بست یا چفت مکانیکی است که دارای یک محور شیاردار است و برای پیچ ­خوردن به یک قسمت طراحی شده است. این قطعات ممکن است برای محکم ­شدن و ثابت ­ماندن در یک کاربرد به مهره نیز احتیاج داشته باشند.

به طور مثال در اتصال صفحات ام دی اف بهم یا در برد مادربورد کامپیوتر فقط از پیچ برای محکم کردن استفاده می شود اما در وسایل نقلیه مثل موتور و ماشین سواری مهره نیز بکار می رود. این قطعات تقریباً در همه جا یافت می شوند و جزء قطعاتی هستند که کاربرد وسیع و گسترده­ ای در زندگی ما دارند. آنها از نظر کاربرد و شکل و اندازه به انواع مختلفی مثل چوبی، ماشینی و … تقسیم می شوند که در ادامه چندین نمونه از آنها را معرفی می کنیم.

بعضی از انواع پیچ ها

الف) انواع پیچ سرتخت:

۱) پیچ و مهره تأخیری (Lag): به طور معمول از یک سر شش ضلعی تشکیل شده و برای کاربردهایی با ضربه بالا طراحی شده­ اند. متداول­ترین مکان هایی که می توان آنها را پیدا کرد شامل عرشه و دیواره های جانبی نگهدارنده چوب است. اینها بسیار محکم و بادوام هستند و رطوبت هوا نمی تواند به آنها نفوذ کند.

انواع پیچ

نوع تأخیری

۲) پیچ و مهره نوردی: این پیچ ها به طور مخصوص در پروژه های نجاری برای بستن فلز به چوب هستند. آنها دارای سر گنبدی هستند که شل­ شدن آن جلوگیری می کند. شکل سر بزرگ آنها همچنین از کشیده ­شدنش از طریق ساختار چوبی جلوگیری می کند.

انواع پیچ

نوع نوردی

۳) پیچ های تزئینی: این پیچ ها از فولاد ضدزنگ یا استیل کرین ساخته می شوند و به طور خاص برای اتصال تخته­های چوبی یا کامپوزیت به فلز یا چوب ساخته می شوند. اینها در عرض­ها و طول­های مختلفی وجود دارند و بهترین راه­حل برای بستن تخته­های تزئینی به چهارچوب ­ها می باشند.

۴) پیچ های هدایتی چکشی: این قطعات در دسته ­های مشابه نوع خودکاری قرار دارند. آنها شامل سرهای گرد بدون شیارشده هستند که برای اتصال پلاک­های نام یا علائم دیواری و همچنین برای آب­ بندی سوراخ­ های تخلیه استفاده می شوند. همچنین برای سازه­ های لوله­ ای ضدزنگ بسیار مفید هستند. برای اتصال باید یک سوراخ کوچک ایجاد شود و سپس از چکش یا پتک برای هدایت آنها به داخل استفاده شود.

ب) انواع پیچ سر غیر تخت:

۱) پیچ های چوبی: این پیچ ها از محور شیاردار تشکیل شده ­اند و برای اتصال چوب به چوب استفاده می شوند. آنها با سر­های مختلفی در دسترس هستند اما متداول­ترین آن نوع سر تخت و سر گرد می باشد.  یک مزیت آنها این است که بعلت­ ساخته­ شدن از استیل ضدزنگ یا برنج دوام زیادی دارند. نوع سرگرد برای اتصال مواد نازک به چوب ایده ­آل بوده و نوع سر تخت برای محکم ­کردن لوله­ ها بسیار مفید هستند.

انواع پیچ

نوع چوبی

 

۲) پیچ­ های فلزی ورقه­ ای یا صفحه­ ای:  این پیچ ها دو قطعه ورق فلز را بهم متصل کرده یا به لوله یا انواع دیگر فلز متصل می کنند. سرهای آنها می تواند به سه صورت مسطح، شش گوش و گرد ساخته شود. آنها از فولاد خالص با پوشش ضد آب و هوا یا از فولاد ضدزنگ یا آلومینیوم ساخته می شوند و بیشتر در صنایع جوشکاری بکار می روند.

انواع پیچ

نوع فلزی ورقه ­ای

۳) پیچ ­های نورد – دندانه­ دار: در این نوع بجای برش ­دادن دندانه ­ها به داخل مواد، از طریق فشار بر روی دیواره­ های مواد، دندانه ­هایی ایجاد می کنند. آنها عمدتاً برای مواد نرم مانند چوب، پلاستیک یا نایلون استفاده می شوند. استایل دندانه­ ای دوبل آنها گشتاور لازم را به حداقل رسانده و قدرت خروج را افزایش می دهد. این موضوع از ترک­ خوردن یا آسیب ­دیدن مواد جلوگیری می کند.

انواع پیچ

نوع نورد – دندانه ­دار

۴) پیچ های دیوار خشک: این قطعات، اتصال ­دهنده ­های استانداری هستند که برای محکم­ کردن ورقه­ های جزئی یا کامل از دیوارخشک به تیرچه­ های دیوار یا سقف استفاده می شوند. دو نوع از آن موجود است: درشت و ظریف. نوع اول برای چوب و نوع دوم برای فلز مناسب هستند.

انواع پیچ

نوع دیوار خشک

ج) انواع پیچ سر ترکیبی :

۱) پیچ های ماشینی: از این نوع برای نگهداری قطعات ماشین ­آلات در انواع صنایع مانند الکترونیک، مهندسی و تجهیزات تولید استفاده می شود. آنها به طور خاصی طراحی شده ­اند تا به کمک یک مهره روی سوراخ قلاویزشده روی سطح محکم شوند. انتهای صاف آنها برای اتصال قطعات فلزی به یکدیگر استفاده می شوند. این قطعات تقریباً از هر جنسی چون برنج، فولاد ضدزنگ و فولاد کربن یافت می شوند.

انواع پیچ فلزی

نوع فلزی

۲) پیچ SMS مته ­ای: این قطعات دارای طول­ های مختلف نوک مته­ ای هستند. شما می توانید بر اساس حفره­ ای که می خواهید ایجاد شود، قطر آنها را انتخاب کنید. آنها کاربردها و انواع مختلفی دارند و عمدتاً برای بستن یا اتصال ورق فلز یا فولاد به فلزات دیگر استفاده می شوند.

انواع پیچ مته ای

نوع مته ­ای

 

۳)پیچ های بتونی یا سنگ : این پیچ ها در انواع طرح­ های سر پیچ، از تخت و کف ه­ای گرفته تا شش گوش شکاف­دار موجود هستند. استایل­های سر تخت و سر کفه­ای می توانند به سطح مواد برسند تا جلوه زیبایی داشته باشند، در حالی که نوع سر شش گوش شیاردار برای هدایت به داخل آسان­تر است. به دلیل طراحی دندانه­داری بالا – پایین، این قطعات نتایج مستحکم و بادوامی را برای اتصال به بتن یا سنگ فراهم می کنند. ویژگی­های کلی آنها شامل قدرت فشار بالا، انواع مختلف طراحی سر و دارابودن پوشش ضد خوردگی برای دوام بیشتر می باشد.

انواع پیچ بتنی یا سنگی

نوع بتونی یا سنگ­

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

    چت